Historia piercingu.
Przekłuwanie ciała to tradycja wywodząca się ze starożytności. Już rzymiańscy centurionowie nosili kolczyki na sutkach, co miało być symbolem honoru i braterstwa. Przekłuwanie sutków stało się najbardziej popularne w XIV wieku, kiedy kobiety eksponowały piersi, nosząc ubrania z głębokim dekoltem. Kolczyki w sutkach były więc dopełnieniem stroju średniowiecznej kobiety. Po pewnym czasie zainteresowanie kolczykowaniem spadło, pojawiając się na moment w XVIII wieku, tylko po to, aby stać się ogólnoświatowym trendem w latach 70. XX wieku. Moda na kolczykowanie trwa do dziś, a zainteresowanie nią wzrasta z roku na rok.W dzisiejszych czasach kolczyki są na każdej części ciała; w wardze, w języku, w brwi, w policzku itd.
Zanim jednak postanowicie zrobić sobie kolczyki, przeczytajcie jakie skutki niosą za sobą poszczególne piercingi:
* ukruszenia i pęknięcia zębów – kontakt zębów z metalem bądź plastikiem może powodować uszkodzenie szkliwa, a nawet pęknięcia. To samo tyczy się plomb, wypełnień i koron;
* urazy dziąseł – biżuteria może uszkodzić tkankę miękką dziąseł, a nawet doprowadzić do ich cofania. Zęby stają się bardziej odsłonięte, wygląda to nieatrakcyjnie, a korzeń zęba jest bardziej narażony na próchnicę, choroby i zakażenia;
* infekcje – jama ustna człowieka jest miejscem, w którym żyją miliony bakterii i drobnoustrojów. Po przekłuciu mają bezpośredni dostęp do krwi. Ryzyko jest zwiększone przez częste dotykanie kolczyka palcami.
* ból i opuchlizna - język po takim zabiegu przez kilka dni będzie dochodził do siebie. Tego nie da się uniknąć. Skrajne przypadki mogą spowodować obrzęk języka i utrudnić oddychanie;
* długotrwałe krwawienie – podczas przekłucia języka może dojść do przebicia naczynia krwionośnego, powoduje to obfite i trudne do powstrzymania krwawienie; choroby przenoszone z krwią – według informacji Narodowego Instytutu Zdrowia, kolczykowanie może być czynnikiem przenoszenia zapalenia wątroby typu B, C, D i G;
* zapalenie wsierdzia – przekłucie ułatwia bakteriom znajdującym się w jamie ustnej drogę do krwiobiegu i do serca.
Podczas noszenia kolczyka w języku trzeba zwracać uwagę na wszelkie zmiany, stany zapalne, bóle (szczególnie zębów). W razie problemów należy od razu udać się do specjalisty bądź stomatologa. Nie wolno próbować samemu przekuwać języka ani żadnej innej części ciała. Takie zabiegi trzeba wykonywać u specjalisty.
Skutki uboczne kolczyków w brwi:
* zakażenie rany
* źle umiejscowione przekłucie
* możliwość zahaczenia kolczyka o coś i zerwanie brwi
* uszkodzenie nerwu co powoduje opadnięcie brwi
* ropnienie
* zakażenie
* możliwość zerwania pępka przez zahaczenie o coś
Skutki uboczne kolczyków w nosie:
* trudność w czyszczeniu nosa np. podczas kataru* na początku średni ból
Skutki uboczne kolczyków w sutku:
* deformacja sutków
* możliwość przerwania sutka
* możliwe trudności w późniejszym karmieniu dziecka
* obniżenie wrażliwości przekłutych miejsc na bodźce
* możliwość podrażnień i zaczepiania o bieliznę
Częste alergie w formie wyprysków lub łuszczącej się skóry np. na nikiel, obejmujące całe ciało, infekcje rany i organizmu, szpecące blizny oraz bliznowce na całym ciele, krwawienia i ropne zapalenia, wrastanie kolczyków w skórę, mechaniczne uszkodzenia.
Nie chcę niczego przekuwać, ale chcę mieć kolczyk - co zrobić?
- Klipsy do uszu magnetyczne.
Magnetyczne klipsy to nietypowa biżuteria. To biżuteria proponowana dla wszystkich, którzy nie mając dziurek, bądź chcą mieć nie przebijają kolejne kolczyki w uszach chcieliby nosić klipsy jak najbardziej przypominające kolczyki.
-Klipsy na wargę.
Wygląda jak prawdziwy, co nie ? ;)
-Klipsy na nos
-Są również klipsy na sutki i do miejsc intymnych.
A tak wyglądają klipsy przy kupnie...
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, nie będziecie sobie nic przekuwać, a jeżeli już to korzystać z klipsów. To o wiele lepsza metodą, z której można zrezygnować w każdym wieku i nie pozostawiają na ciele śladów. Osobiście też z tego korzystam ;)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz